Penktadienį, Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, dalyvavome susitikime su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda ir 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku diskusijoje apie laisvę.
Renginio anonsas
Į puošnią LR prezidentūros Baltąją salę susirinko vyresniųjų klasių mokiniai ir mokytojai, mokyklų vadovai. Pradėdamas diskusiją Prezidentas pažymėjo, kad Sausio 13-ąją savo gyvybes atidavusių laisvės gynėjų, taip pat Medininkų pareigūnų auka tapo kovų dėl Lietuvos valstybės nepriklausomybės kulminacija, nulėmė pergalę ir dovanojo gyvenimą laisvėje naujoms lietuvių kartoms. LR Prezidentas kalbėjo, kad Lietuvos laisvės kovų istorija – mūsų stiprybės šaltinis dabar, kai vėl išgyvename nepaprastą kritinį laikotarpį.
Diskusijos dalyvės
Kalbėdamas apie laisvę Prezidentas pabrėžė, kad jį labiausiai žavi ir įskelia aistrą pasirinkimai tų žmonių, kurie pasirinko sunkiausią kelią net ir žinodami, kad jis nuves juos į mirtį. Kalbėdamas apie konkrečias istorines asmenybes, jis prisiminė Juozą Lukšą-Daumantą, kuris turėdamas galimybę gyventi užsienyje, sukūręs ten šeimą, grįžo kovoti į pavergtą Lietuvą, tikriausiai nujausdamas, kad kelio atgal nebebus. „Toks didvyriškas apsisprendimas negali palikti abejingo, J. Lukšos-Daumanto pavyzdys įžiebia aistrą mylėti savo Tėvynę“,– kalbėjo Prezidentas.
Diskusijos dalyviai
Apie pasirinkimą kovoti prieš sovietinį okupacinį režimą kalbėjo kunigas, publicistas Julius Sasnauskas. Dar mokydamasis A. Vienuolio vidurinėje mokykloje jis pradėjo bendrauti su žinomais rezistentais Viktoru Petkumi ir Antanu Terlecku. 1976 metų lapkritį už 1920 metais žuvusių Lietuvos karių pagerbimą per Vėlines Rasų kapinėse milicininkų jis buvo sulaikytas ir sumuštas. Vėliau teko paragauti ir tremtinio duonos Sibire. Grįžęs iš tremties įstojo į Kauno kunigų seminariją.
Abiturientės Mantė ir Deimilė
Ekrane parodyti vaizdai priminė 1987 metais vykusį mitingą prie A. Mickevičiaus paminklo bei 1991 metų sausio 13- osios naktį, kai minia žmonių rinkosi prie Televizijos bokšto.
Mokytoja D. Biliūnaitė
Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2024 metų Laisvės premija paskirta neginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyviui, publicistui, politiniam kaliniui, kunigui Juliui Sasnauskui.
Padėka kunigui J. Sasnauskui
Vėliau mokiniai galėjo užduoti Prezidentui ar kunigui klausimus. Pora valandų pralėkė labai greitai. Susitikimas buvo ne tik įdomus, bet ir naudingas, kviečiantis kiekvieną lietuvį susimąstyti apie laisvę.
Bendra nuotrauka prisiminimui
Diskusijoje dalyvavo ir dvi mūsų gimnazijos abiturientės – Deimilė bei Mantė. Jos dalijasi savo pastebėjimais.
Deimilė Pivoriūnaitė, IVg kl.
Dalyvavimas „Diskusijoje apie Laisvę“ su prezidentu Gitanu Nausėda ir publicistu, kunigu, taikaus antisovietinio pasipriešinimo dalyviu Juliumi Sasnausku man buvo išskirtinė ir turtinga patirtis. Teko pabuvoti LR prezidentūroje, o pats renginys vyko Baltojoje salėje, turinčioje labai simbolinę reikšmę – joje puikuojasi Juozo Zikaro skulptūros „Laisvė“ kopija. Bet įdomiausia vis dėlto buvo ne tai, ką mačiau, bet ką girdėjau – tikrus, neišgalvotus ir neišpūstus žodžius iš pirmų lūpų žmonių, kurių laisvė buvo apribota, kuriems teko būti liudininkais kraujo aukos, sumokėtos už Lietuvos laisvę. Ypač sudomino kunigo Juliaus Sasnausko gyvenimas, nes šiam šviesiam žmogui teko patirti daug sunkumų – kankinimą ir kalinimą, net trėmimą į Sibirą. Dar vienas herojiškas, savo idealų neatsisakantis žmogus – partizanas Juozas Lukša-Daumantas, kuris vykdavo į užsienį skleisti partizanų tikslus, gauti paramos ir perleisti svarbią medžiagą, rodančią sovietinės valdžios nusikaltimus. Užsienyje jis sukūrė šeimą ir, nors galėjo ten ir likti, to nepadarė, nes savo gyvybę, kaip ir daugelis kitų, paaukojo už Lietuvą. Sausio 13-ąją, kaip ir kiekvieną dieną turėtume prisiminti, kokia kaina atgavome laisvę ir dėti visas pastangas, kad totalitarinės santvarkos neužgriūtų ir nesugriautų to, ką mes taip ilgai puoselėjame.
Mantė Razmanavičiūtė, IVg kl.
Diskusijoje prezidentūroje dalyvavo LR Prezidentas Gitanas Nausėda ir 2024 m. Laisvės premijos laureatas, politinis kalinys, kun. Julius Sasnauskas bei vyresnių klasių mokiniai iš visos Lietuvos. Tema, kuria vyko diskusija yra svarbi kiekvienam Lietuvos piliečiui – laisvė. Diskusijos dalyviai dalinosi savo atsiminimais, žygdarbiais, išgyvenimais, siekiant laisvės Lietuvai. Taip pat buvo rodoma filmuota medžiaga iš mitingų, kuriuose galėjome pamatyti, koks stiprus buvo laisvės troškimas bei kokia laisvė žmonėms svarbi. Kun. Julius Sasnauskas pasakojo apie jo maištą prieš tuometinę valdžią, siekiant laisvės bei apie tremtį, kalėjime praleistus metus kartu su Antanu Terlecku. Buvo dalinamasi atsiminimais iš 1991-jų Sausio 13-tosios įvykių. Vėliau moksleiviai turėjo galimybę užduoti klausimų diskusijoms dalyviams. Man patiko ši diskusija, kadangi aptariama tema yra artima ir aktuali kiekvienam ir buvo įdomu išklausyti skirtingų požiūrių bei atsiminimų iš tų laikų, kada laisvė Lietuvai buvo kiekvieno piliečio didžiausia siekiamybė.
-
- Paskelbta: 2024-12-14
- Kategorija: Išvykos
Adventas – gražiausias, paslaptingiausias ir prasmingiausias prieškalėdinis laik... -
- Paskelbta: 2024-12-01
- Kategorija: Išvykos
Lapkričio 26 dieną mums, aštuntokams ir grupelei septintokų, vyko kitokios pamok... -
- Paskelbta: 2024-12-01
- Kategorija: Išvykos
Lapkričio pabaigoje ketvirtokai su auklėtoja Lilia Semionova ir tikybos mokytoja... -
- Paskelbta: 2024-11-25
- Kategorija: Išvykos
Grupė mokytojų savaitgalį dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo seminare ,,Mokėjimo... -
- Paskelbta: 2024-11-10
- Kategorija: Išvykos
Lapkričio 6 dieną IVg klasės mokiniams lietuvių kalbos ir literatūros pamokos vy... -
- Paskelbta: 2024-09-23
- Kategorija: Išvykos
Gražų penktadienio rytą grupė gimnazijos mokinių su lietuvių kalbos mokytojomis... -
- Paskelbta: 2024-09-18
- Kategorija: Išvykos
Liepos 8-30 dienomis dalyvavau Baltijos Amerikos Laisvės Fondo organizuotoje Lyd... -
- Paskelbta: 2024-09-15
- Kategorija: Išvykos
Ankstų rugsėjo 14 dienos rytą, kai nuo rudenėjančio miestelio dar krito rasos la...