Apie medžio drožybos amatą iš arčiau

Siekdami atverti darbo pasaulį ir darbo jame galimybes 4-os kl. mokiniams (mokytoja Lilia Semionova) organizavome keletą pamokų, kuriose jie susipažino su amatais, amatininkų gaminiais, aptarė amatininkams reikalingas asmenines savybes, diskutavo apie tai, ar iš amato galima pragyventi.

Susitikimo dalyviai - 4 kl. mokiniai

Nutarę arčiau pažinti medžio drožybos amatą, lankėmės Amatų centre, kur susitikome su dusetiškiams gerai pažįstamu medžio drožėju Eriku Čypu. Šiam susitikimui ruošėmės iš anksto, integravę ugdymo karjerai bei lietuvių kalbos ir literatūros dalykus.

Medžio drožėjo patarimai ir pamokos

Šios pamokos metu buvo prisiminta interviu sąvoka, jo formos, atvirų ir uždarų klausimų ypatybės, interviu taisyklės ir reikalavimai, parengti klausimai amatininkui, o susiskirsčius į grupes ir pasiskirsčius vaidmenimis, inscenizuotas interviu su amatininku.

Meistro užduotis mums - atspėk, kam skirtas šis daiktas?

Susitikimo metu mokiniai bendravo su medžio drožėju, uždavė iš anksto parengtus ir spontaniškai kilusius klausimus,  apžiūrėjo amatininko darbo aplinką – įrankius, darbastalį, gaminius, gerb. Eriko Čypo senosios keramikos ir medžio drožinių kolekciją.

Medžio drožėjo darbo įrankiai

O klausimų būta įvairių... Mokinius domino gerb. Eriko karjeros pradžia, mokytojai, mieliausi širdžiai drožiniai, labiausiai pavykę darbai, įrankiai, amatui reikalingos medžiagos,  dalyvavimas mugėse ir pasiruošimas joms...

Stebime medžio drožėjo meistriškumą

Be to, amatininkas demonstravo medžio drožybos amatą – rodė mokiniams, kaip jo rankose turimas įrankis medyje kuria stebuklus – įspaudžia ornamentus ir jų detales, kaip  paprastas medienos gabalas įgauna neįtikėčiausias formas.

Medžio drožėjo kolekcija amatu centre

Įspūdžių ir emocijų tądien buvę daug, o jas sukūrė atviras ir nuoširdus gerb. Eriko Čypo bendravimas su vaikais, galimybė mokiniams patiems prisiliesti prie medžio drožybos amato – išbandyti įrankį ir pajusti jį, žaidimas ,,Taip ir Ne“ uždavus amatininko sugalvotą mokiniams mįslę. O kur dar amatininko dovanos – mediniai švilpukai ir kelias atgal imituojant pavasario paukščių garsus...

Smagu ir patiems išbandyti

Dėkojame gerb. Erikui Čypui už mums skirtą laiką, pasidalintas žinias ir patirtis, mielas dovanas - jaukią draugystę su mokiniais ir mokytojais.

Išbandome švilpynes - gerb. Eriko dovanas

Manau, kad tokios pamokos ir susitikimai praplečia mokinių žinias apie darbo pasaulį ir darbo galimybes, leidžia labiau pažinti save, prisideda prie pažinimo, komunikavimo, socialinės emocinės ir sveikos gyvensenos kompetencijų plėtimo.

Jovita Vainikevičiūtė, karjeros specialistė 

Dalinuosi mokinių įspūdžiais:

Man patiko stebėti, kaip dirba meistras ir pačiam pamėginti skobti, pajausti, kaip turiu elgtis su įrankiu.

Ugnius

Aš sužinojau, kad amatininkui labiausiai patinka drožti paukščius, kad juos mugėse mieliausiai perka japonai, kad meistras dažnai dalyvauja mugėse ir  net negali suskaičiuoti, keliose jau dalyvavo, o ruošiasi joms kelis mėnesius. Labiausiai jam patinka ruoštis ir dalyvauti Kaziuko mugėje, be to, jam patinka bendrauti su žmonėmis.

Gabrielius

Man labiausiai patiko užduoti klausimus ir ruoštis interviu. Mes pamokoje ne tik kūrėme klausimus, bet ir vaidinome interviu su amatininku. Taip pasiruošėme susitikimui.

Mantė

Aš sužinojau, kad galima pragyventi iš medžio drožybos, tik reikia labai daug dirbti ir stengtis... Taip pat patiko spėlioti, kam toks stiklinis indas. Sužinojome, kad tai –musių gaudyklė.

Matas

Apsidžiaugiau, kai meistras mums davė pabandyti drožinėti, man tai labai patiko, sutikčiau ir kitą kartą pasipraktikuoti. Supratau, kad japonams labai svarbu grožis, todėl jie perka mugėse iš amatininko Eriko paukščius, o lietuviams yra svarbiau pirkti daiktus, kuriuos galima būtų pritaikyti, todėl jie perka šaukštus. Taip pat sužinojau, kad amatininkas yra pakviestas į Japoniją mokyti drožinėti japonus, taip pat vienas japonas jam drožinėjimui  padovanojo įrankius.

Laurynas

Aš pamačiau daug įvairių įrankių, apžiūrėjau, kur dirba meistras, kaip atrodo jo darbo stalas. Sužinojau, kad drožėjas drožia iš liepos medienos. Labai patiko gauti dovanų. Dabar turėsiu švilpynę ir galėsiu švilpauti. Tai yra labai smagu.

Matas

Man patiko liesti drožinius, juos apžiūrėti, palaikyti savo rankose. Sužinojau, kad amatininkui nepatinka drožti šaukštus, mėgstamiausi drožiniai yra paukščiai, jie visi skirtingi. Amatininkas sakė, kad nėra vienodų. Mes gavome dovanų švilpukus – paukščiukus, ši dovana labai mane nudžiugino. Pas amatininką jaučiausi kaip kokioje mugėje...buvo daug įvairių drožinių- šaukštų, dubenėlių, mentelių, lentelių ir kt.  Dabar jau daugiau žinau apie šį amatą.

Viltė

Autorius:
Jovita Vainikevičiūtė, karjeros specialistė

Nuotraukų autorius(-iai):
Jovita Vainikevičiūtė

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas